Opekance

Cesto:

Kvások:

Na upečené opekance:

Urobíme si kvások. Do vlažného mlieka rozdrvíme droždie, pridáme múku, cukor a vidličkou vyšľaháme. Necháme odstáť 10 minút .
Do misy dáme múku, soľ, cukor, vykysnutý kvások, masť a mlieko. Ručne miesime dovtedy, kým sa nám ruka od cesta očistí – nelepí sa. Vymiesené cesto posypeme múkou a necháme prikryté vykysnúť na teplom mieste asi 30 minút.

Vykysnuté cesto dáme na pomúčenú dosku a vykrajujeme z neho bochníky, z ktorých robíme opekance. Poukladáme ich natesno na vymastený plech. Na plechu necháme opekance 5 minút podkysnúť a dáme ich upiecť do rúry nahriatej na 250°C. Príprava trvá 1,5 hodiny.

Podávanie

Opekance môžeme podávať na rôzne spôsoby – slanú aj sladkú verziu. Slané s opraženou kyslou kapustou alebo tvarohom, sladké s makom, orechmi.

Postup: 500 g opekancov sparíme vriacou vodou (cca 2 – 3 l vody). Miešame ich, aby zmäkli. Precedíme, polejeme prepraženým maslom.

Tip: opekance dobre chutia iba osolené, dochutené maslom bez iných ingrediencií ako príloha ku kapustnici, namiesto chleba alebo koláča, nie ako samostatný chod. Skúste!

Nákupný košík