donaskova sluzba banner

Kvalitné bulharské produkty, Lutenica

Lutenica VELIKA 265g
Kečup DERONI premium 340g
Cestoviny DERONI
Paradajkový pretlak DERONI Premium 260g
Špagety DERONI
Lutenica Deroni Pikantná 260g
Lutenica Deroni Sladká 265g

Opekance

Cesto: 1 kg polohrubej múky, 1kávová lyžička soli, 2 polievkové lyžice cukru, 2 polievkové lyžice bravčovej masti, 150 ml mlieka
Kvások: 500 ml mlieka, 1 droždie, 5 lyžíc múky, 2 lyžičky cukru
Na upečené opekance: 200 g masla, kyslá  kapusta, mak alebo orechy.

Urobíme si kvások. Do  vlažného mlieka rozdrvíme droždie, pridáme múku, cukor a vidličkou vyšľaháme. Necháme odstáť 10 minút .
Do misy dáme múku, soľ, cukor, vykysnutý kvások, masť a mlieko. Ručne miesime dovtedy, kým sa nám ruka od cesta očistí - nelepí sa. Vymiesené cesto posypeme múkou a necháme prikryté vykysnúť na teplom mieste asi 30 minút.

Vykysnuté cesto dáme na pomúčenú dosku a vykrajujeme z neho bochníky, z ktorých robíme opekance. Poukladáme ich natesno na vymastený plech. Na plechu necháme opekance 5 minút podkysnúť a dáme ich upiecť do rúry nahriatej na 250°C. Príprava trvá 1,5  hodiny.

Podávanie

Opekance môžeme podávať na rôzne spôsoby - slanú aj sladkú verziu. Slané s opraženou kyslou kapustou alebo tvarohom, sladké s makom, orechmi.

Postup: 500 g opekancov sparíme vriacou vodou (cca 2 - 3 l vody). Miešame ich, aby zmäkli. Precedíme,  polejeme prepraženým maslom.

Tip: opekance dobre chutia iba osolené, dochutené maslom bez iných ingrediencií ako príloha ku kapustnici, namiesto chleba alebo koláča, nie ako samostatný chod. Skúste!