donaskova sluzba banner

Kvalitné bulharské produkty, Lutenica

Kompót broskyne lúpané polené 710 ml
Ryža hnedá guľatozrnná 500 g
Boil-In-Bag Quinoa a perlová ryža 250 g
Lutenica Deroni Carica
Lutenica Deroni Velika
Šošovica jemná 500 g
Fazuľa tmavá obrovitá 500 g
BIO cukor trstinový 500 g
Papričky štipľavé chili grilované 314 g
Boil-In-Bag Červená a ryža Jasmín 250 g
Ryža červená Exotic line 500 g
Fazuľa biela extra veľká 500 g
Ryža dlhozrnná 1 kg
Ryža BIO celozrnná 500 g
Ryža Jasmín 500 g

Opekance

Cesto: 1 kg polohrubej múky, 1kávová lyžička soli, 2 polievkové lyžice cukru, 2 polievkové lyžice bravčovej masti, 150 ml mlieka
Kvások: 500 ml mlieka, 1 droždie, 5 lyžíc múky, 2 lyžičky cukru
Na upečené opekance: 200 g masla, kyslá  kapusta, mak alebo orechy.

Urobíme si kvások. Do  vlažného mlieka rozdrvíme droždie, pridáme múku, cukor a vidličkou vyšľaháme. Necháme odstáť 10 minút .
Do misy dáme múku, soľ, cukor, vykysnutý kvások, masť a mlieko. Ručne miesime dovtedy, kým sa nám ruka od cesta očistí - nelepí sa. Vymiesené cesto posypeme múkou a necháme prikryté vykysnúť na teplom mieste asi 30 minút.

Vykysnuté cesto dáme na pomúčenú dosku a vykrajujeme z neho bochníky, z ktorých robíme opekance. Poukladáme ich natesno na vymastený plech. Na plechu necháme opekance 5 minút podkysnúť a dáme ich upiecť do rúry nahriatej na 250°C. Príprava trvá 1,5  hodiny.

Podávanie

Opekance môžeme podávať na rôzne spôsoby - slanú aj sladkú verziu. Slané s opraženou kyslou kapustou alebo tvarohom, sladké s makom, orechmi.

Postup: 500 g opekancov sparíme vriacou vodou (cca 2 - 3 l vody). Miešame ich, aby zmäkli. Precedíme,  polejeme prepraženým maslom.

Tip: opekance dobre chutia iba osolené, dochutené maslom bez iných ingrediencií ako príloha ku kapustnici, namiesto chleba alebo koláča, nie ako samostatný chod. Skúste!