donaskova sluzba banner

Kvalitné bulharské produkty, Lutenica

Lutenica Deroni Carica
Lutenica Deroni Velika
Ajvar VELIKA bez pridaného cukru (300 g)

Kysnutý jablkový koláč

Cesto: 500 g polohrubej múky, 1/2 droždia, 300 ml mlieka (aj viac), 1 lyžica bravčovej masti, 1 lyžica kryštálového cukru, 1 lyžica práškového cukru, štipka soli, 1 vajce
Jablková plnka: 1 kg jabĺk, 150-200 g cukru, škorica, 1 vajce na potretie koláča

Najprv si urobíme  kvások. Do mlieka pridáme 5 lyžíc múky, práškový cukor,  droždie. Necháme chvíľu na teplom mieste vykysnúť. Medzitým si pripravíme do väčšej misy ingrediencie na miesenie:  múku, vajce, masť, kryštálový cukor, soľ,  nakoniec kvások a vymiesime. Dĺžka miesenia samozrejme záleží od toho, či používame robot alebo miesime ručne. Cesto je vymiesené, ak sa oddeľuje od misy, alebo ruky. Prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste asi 30 – 40 minút.

Medzitým urobíme plnku: Očistené jablká nastrúhame a v kastróli podusíme podliate trochou vody. Ocukrime podľa toho, aké sú jablká sladké, dáme škoricu a necháme vychladnúť.  
Vykysnuté cesto na doske ešte spracujeme a oddelíme z neho kus cesta vo veľkosti dlane. Väčšiu časť rozvaľkáme, dáme na vymastený  plech a na to plnku. Menší kus cesta tiež vyvaľkáme a nakrájame pozdĺž pásy rôznej dĺžky. Tie potom ukladáme navrch plnky ako mriežku. Nakoniec potrieme vyšľahaným vajíčkom a dáme piecť do rúry vyhriatej na 230 °C.