donaskova sluzba banner

Kvalitné bulharské produkty, Lutenica

Lutenica VELIKA 265g
Kečup DERONI premium 340g
Lutenica Deroni Sladká 265g
Lutenica Deroni Pikantná 260g
Paradajkový pretlak DERONI Premium 260g
Špagety DERONI
Cestoviny DERONI

Kysnutý jablkový koláč

Cesto: 500 g polohrubej múky, 1/2 droždia, 300 ml mlieka (aj viac), 1 lyžica bravčovej masti, 1 lyžica kryštálového cukru, 1 lyžica práškového cukru, štipka soli, 1 vajce
Jablková plnka: 1 kg jabĺk, 150-200 g cukru, škorica, 1 vajce na potretie koláča

Najprv si urobíme  kvások. Do mlieka pridáme 5 lyžíc múky, práškový cukor,  droždie. Necháme chvíľu na teplom mieste vykysnúť. Medzitým si pripravíme do väčšej misy ingrediencie na miesenie:  múku, vajce, masť, kryštálový cukor, soľ,  nakoniec kvások a vymiesime. Dĺžka miesenia samozrejme záleží od toho, či používame robot alebo miesime ručne. Cesto je vymiesené, ak sa oddeľuje od misy, alebo ruky. Prikryjeme utierkou a necháme na teplom mieste asi 30 – 40 minút.

Medzitým urobíme plnku: Očistené jablká nastrúhame a v kastróli podusíme podliate trochou vody. Ocukrime podľa toho, aké sú jablká sladké, dáme škoricu a necháme vychladnúť.  
Vykysnuté cesto na doske ešte spracujeme a oddelíme z neho kus cesta vo veľkosti dlane. Väčšiu časť rozvaľkáme, dáme na vymastený  plech a na to plnku. Menší kus cesta tiež vyvaľkáme a nakrájame pozdĺž pásy rôznej dĺžky. Tie potom ukladáme navrch plnky ako mriežku. Nakoniec potrieme vyšľahaným vajíčkom a dáme piecť do rúry vyhriatej na 230 °C.